4 שנים אחרי: כך נראה היום גוש קטיף ● וידאו    צפיות: 5176

הצג וידאו זה באתרך

חול, שממה ומבנים הרוסים: פרוייקט מיוחד של תושב גוש קטיף לשעבר, שביקש מצלם פלסטיני לצלם את אזור גוש קטיף לאחר ההתנתקות, מוכיח למעשה את מה שהתריעו מפניו המגורשים: אפילו בית אחד לא הוקם באזור, והוא נראה כמו אתר הריסות אחד גדול. "מה שעצוב זה שקשה מאוד לזהות את המבנים המתועדים בתמונות", אומר יוזם הפרוייקט ● לצפיה 

ארבע שנים אחרי ההתנתקות - הצצה מיוחדת אל מעבר לגדר המערכת: אבינדב ויתקין, עיתונאי בעיתון "מקור ראשון" ותושב גוש קטיף לשעבר, הגה פרוייקט בו החליט לפנות לכתב ולצלם פלסטיני ברצועת עזה ולבקש מהם לצלם את אזור גוש קטיף, על מנת להשכיח במעט את הטראומה והצער המכים בתושבי הגוש, בכל פעם שאלו מעלים זיכרונות.
 
"רציתי להזכיר שזה היה מקום עם חיים, מקום נורמלי, מקום תוסס, מקום מלא עשייה", אומר ויתקין. מהתמונות הנדירות שצולמו על ידי הפלסטיני שקיבל עליו את הפרוייקט, עולה כי ארבע שנים אחרי ההתנתקות - בניגוד למה שסברו בישראל, עדיין לא נבנה ולו בית אחד באזור.

מהתמונות עולה עוד כי הפלסטינים הרסו לחלוטין את מה שהותיר אחריו תהליך הפינוי, לרבות בתי הכנסת והמבנים שנותרו עומדים, ריקים מאדם.

גוש קטיף כמשל
 

יותר מ-‏100 תמונות צולמו בפרוייקט. "מה שעצוב זה שקשה מאוד לזהות את המבנים המתועדים בתמונות", אומר ויתקין. "ההרס היה כל כך טוטלי", הוא מוסיף.

עם זאת, בתמונות מתועדים גם מספר מבנים אותם מכנה ויתקין כבלתי נשכחים. "את בית הכנסת בנווה דקלים, למרות ההרס, אי אפשר לפספס", הוא אומר. "גם ה-ש"ג של היישוב נווה דקלים - שהיום הוא שער הכניסה של אוניברסיטת אל-אקצה הוא מבנה שלא ניתן לפספס".

ויתקין עצמו, רואה בגוש קטיף כבבואה להתנהלות היומיומית של ישראל. "לא היינו יכולים להתמודד עם מובלעת יהודית שמסביבה ערבים", הוא אומר ומוסיף: "גוש קטיף הוא 'מיני - ישראל' האמיתי בכל היבט שהוא, ולנטישה שלנו עלולות להיות השלכות חמורות". 

התיעוד המלא ותמונות נוספות של הפרוייקט יופיעו במוסף לשבת של העיתון "מקור ראשון". 


מהדורה קלה - לשמירה-בשם ...
לשמירה במחשב:
יש ללחוץ קליק ימני ו"שמירה בשם"

להורדה:
גרסת וידאו

להורדה:
גרסת אודיו


האיש הירא ורק הלבב שלא נותן לסיים את המשימ...
צפיות: 474בנאום בכנסת: השר ארדן עם הרש"י הראשון `...
צפיות: 2304האקבי במוזיאון: לבנות בכל מקום ● ויד...
צפיות: 445דקה וחצי של פחד נורא ● האזעקה בנחל'ה   
צפיות: 2763בכיר פלסטיני: אסור שהעולם ידע מטרתנו האמית...
צפיות: 3004פחד באשדוד: כך נראה רגע האזעקה ● ויד...
צפיות: 2973שוטרים פרצו למשפחה חב"דית בלא צו ונקנסו     
צפיות: 3581עיקר הדאגה בימי הבחירות ● וידאו       
צפיות: 1977סרטון חדש: האו"ם החליט ואז...כלום           
צפיות: 2865אופנועים נמצאו במנהרת הטרור מעזה             
צפיות: 1496

.