מדהים: האנטישמי שגילה את יהדותו ● וידאו    צפיות: 7619

הצג וידאו זה באתרך

 

"אני יכול להשוות את זה למצב בו מישהו מתבשר על זה שהוא חולה סופני", כך מתאר צ'ונאד סגדי, ממנהיגי המפלגה ההונגרית הלאומנית "יוביק", את הרגע בו הבין שהוא יהודי. האיש שהפך את הונגריה למדינה האנטישמית ביותר באירופה, נפל קורבן לתעמולת השנאה שהוא עצמו הוביל.

העלייה המטאורית של סגדי לצמרת "יוביק" מסמלת את צמיחת האנטישמיות החדשה: בגיל 20 כבר פתח חנות למזכרות אנטישמיות וצלבי קרס. כשהחנות נסגרה, ייסד את המשמר ההונגרי, "הגארדה", ובשנת 2009, כשהגארדה הוצאה מחוץ לחוק, הצטרף ליוביק - מפלגת הימין הקיצוני. בבחירות 2010 יוביק הופכת למפלגה השלישית בגדולה בהונגריה. סגדי, מספר שתיים במפלגה, ממונה מטעמה לחבר בפרלמנט האירופי. דווקא אז, כשהוא חזק מאי פעם, שולף אחד מיריביו במפלגה את הגילוי המרעיש - בתעודת הזהות של סבתו מגדלנה בת ה-‏92, כתוב תחת סעיף הדת: "יהודיה". 

סגדי המזועזע מסרב להאמין ומחליט לתחקר את סבתו, שלא מיהרה להסגיר את הסוד ששמרה מאז: "היא סיפרה לי שהוריה המאמצים היו יהודים. ואחר כך אמרה שמי שאימץ אותה היה למעשה אח של אמה. אמרתי, 'רק רגע, זה אומר שגם אמא שלך יהודיה?' 'כן', אמרה. הייתי הרוס לגמרי. פשוט התמוטטתי".

חשיפת יהדותו פתחה את כל מהדורות החדשות בהונגריה, וסגדי נקרא למשרדי המפלגה. "כולם אמרו לי 'איך זה יכול להיות, אתה בחור טוב. אנחנו אוהבים אותך, אבל מה נעשה איתך?' הם הציעו שנקיים מסיבת עיתונאים, ותוך כדי שאזיל כמה דמעות, אני אודה שאני יהודי, ואבקש סליחה מהאנשים. אמרתי להם 'רגע, אני בכלל לא יהודי!'", הוא משחזר, "אבל הם אמרו 'לא משנה איזה דברים עשית עד עכשיו, אמא שלך יהודיה ולכן אתה יהודי. זה מה יש'".

ראש מפלגת יוביק, גבור וונה, דווקא מצא יתרון במצב החדש: "הוא אמר לי שזה דבר נהדר בשביל המפלגה כי מעכשיו לא משנה מה נעשה, אוכל להגיד 'יוביק מפלגה אנטישמית? הנה אני, שסבתא שלי ניצולת שואה', ואז איש לא יוכל להגיד דבר".

24 שעות מקציב ראש המפלגה לסגדי כדי להחליט אם לקבל את ההצעה להפוך ממספר 2 במפלגה ליהודי המחמד שלה. "התעצבנתי נורא. ואז אמרתי לעצמי - רק רגע בעצם כל הכללות הגזעניות האלו הן אבסורדיות. זו אשמתם של היהודים שהם יהודים? שהצוענים הם צוענים? אף אחד לא בוחר לאיזה הורים להיוולד".

באותו שלב ניגש סגדי למחשב וחיפש בגוגל את צירוף המילים: "רב, הונגריה". "ניסיתי לתאר איך נראה רב", הוא משחזר, "איש זקן מזוקן עם פאות לחיים וכובע גדול, יושב בפינה וקורא ספרים, איך אמצא איתו שפה משותפת? אבל ידעתי שאני חייב לפגוש רב".

כתב "עובדה", רוני קובן, הוא זה שמביא את סיפורו של סגדי, ילד פלא בעל כריזמה בהתגלמותה. הוא חבר פרלמנט ואחד המנהיגים המצליחים באירופה, כזה שידע לרתום את היאוש מהמשבר הכלכלי הגלובאלי ולהאשים את היהודים עד שהוא מגלה שהוא עצמו יהודי ועובר מהפך של 180 מעלות. בהמשך הוא גילה שסבתא שלו ניצולת אושוויץ: "יש שם משפחה עם דינמיקה של הסתרה והכחשה של 50 שנה. היא חזרה מהמלחמה והייתה בפחד נוראי שהשואה תחזור על עצמה ולא הגיע לישראל. הסוד הזה הולך ותופח ובמשך כל השנים שחלפו היא לבשה חולצות ארוכות כדי להסתיר את המספר על היד שלה", אומר קובן.

עוד הוא מספר על התחושות שפקדו אותו כשהוא עמד שם בין קבוצת האנשים בהפגנות האנטישמיות: "כשאתה מגיע להפגנה זה נשמע כמו המהפכה החברתית, כמו "יש עתיד", אתה מרגיש בבית - בני מעמד הביניים שמוחים נגד יוקר המחיה. אבל מהר מאוד אתה מבין שאתה נמצא בלב הפגנה של אנשים שמאשימים אותנו היהודים בהכל. זה מאוד מפחיד לעמוד שם. כולנו קוראים ספרים על השואה ורואים סרטים על מלחמת העולם השניה שום דבר לא משתווה לרגע הו אתה אומד מזהים כתובית בעברית וצועקים לך יהודי מלוכלך תעוף מפה- האסימון שנופל ברגע הזה לא משתווה לשום דבר אחר". 


מהדורה קלה - לשמירה-בשם ...
לשמירה במחשב:
יש ללחוץ קליק ימני ו"שמירה בשם"

להורדה:
גרסת וידאו

להורדה:
גרסת אודיו


מצוקת החניה ומסר ההשגחה הפרטית ● ויד...
צפיות: 6093המשקיע מספר: הקידוח בברכת הרבי ● ויד...
צפיות: 2252חב"דניק הפריע למחבר דו"ח גלדסטון ● ו...
צפיות: 4864"אני גאה להציג את הרבי מליובאוויטש" ●...
צפיות: 2723"אני חייל של הרבי" ● וידאו             
צפיות: 2089ברוך הבא מלך המשיח                           
צפיות: 6485מבט מהאוויר: תיעוד ההריסות בשג'עיה           
צפיות: 1566הרוצחים שוחררו בדרכם להמשך הטרור ● ו...
צפיות: 3051הרב עובדיה יוסף מספר על הוראת הרבי ששינתה ...
צפיות: 1984היחס הנכון להחלטות האו"ם ● וידאו היס...
צפיות: 1579

.