chabad info | חב''ד אינפו
 שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

מצות מכונה

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> הערות התמימים ואנ''ש
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
יוסף חיים כהן

הצטרף בתאריך: 22/03/2007 ב- 21:42:26

הודעהנשלח: ב' 03 24, 2008 2:27 pm    
כותרת הודעה:
מצות מכונה
תגובה עם ציטוט

האם תוכלו בבקשה לפרט לי את הבעיות שיש במצות מכונה ומה ההתייחסות של רבותינו נשיאנו בענין.

יחי המלך המשיח
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
למדן 1
אורח

הודעהנשלח: ג' 03 25, 2008 4:13 pm    
כותרת הודעה:
שתי סיבות שכתובות
תגובה עם ציטוט

התיחחסות אחת שמגע מתכתי לא יודעים זמן חימוצו שזה יכול להיות יותר מהר.

ב.יש בשמועות וסיפורים סיפור ששאלו את הרבי הרש"ב על זה הוא סיפר שפעם הצאר התחפש והגיע לראות מה זה ברית מילה יהודית הוא נשאר רגוע עד המציצה שאז הוא קפץ ואמר ש"הכל טוב אבל לאכול לא צריך...."
וכן בענינינו
חזור למעלה
אורח

הודעהנשלח: ד' 03 26, 2008 4:07 am    
כותרת הודעה:
עוד סיבות
תגובה עם ציטוט

את המכונה קשה מאד לנקות.
במכונה חסר ב"לשמה".
ישנו חשש סביר שהמכונה מחממת את המצה, דבר שגורם לחימוץ מיידי לפי אדה"ז.
חזור למעלה
יצחק ק.
אורח

הודעהנשלח: ה' 03 27, 2008 3:19 pm    
כותרת הודעה:
דברי רבותינו נשיאנו בהקשר למצות המכונה
תגובה עם ציטוט

כ"ק אדמו"ר הרש"ב:

כותב (אג"ק ח"א עמ' שט"ז-שי"ז):
"בדבר המאַשין [=מכונה] לאפיית מצה, הלא זה כמה שנים מלפנים רבו המנגדים על המאַשינען, ובמה מצאו עתה שטובה היא, וגם עוד מהודר ביותר וביתרון אשר הרבנים הגדולים ז"ל יראי ה' וחרדים לדבר הוי' אשר בדור שלפנינו אסרו את המאַשין, ומהם אשר לא רצו לגלות הטעמים שלהם בכדי שלא יסתרו אותם, אבל פסקו בתוקף לאיסור, ומהם שכותבים שהוא חמץ גמור, איך ימלא לבנו לעבור חלילה על דבריהם.
ולבד החוששים שכתבו בזה, שמעתי זה איזה שנים מר' יחיאל האלפערין...שאמר לו חימיק [=כימאי] ירא אלוקים ובר-אוריין, אשר על-פי חוקי החימיע בנגיעת העיסה בהמעטאל של הוואלצין [=במתכת של הגלילים] נעשה בה חימוץ תיכף ברגע זו. ואני מאמין אשר הרבנים הגאונים הנ"ל רוח ה' נוססה בהם לאסור בתוקף את המכונה מצד החשש הנורא הנ"ל, אף שהם לא ידעו מזה, ועל-דרך מ"ש בשו"ת צמח-צדק יו"ד סי' קע"ו ח"ג בשם האורים והתומים.
וכאשר כבודו שואל מאתי, אני איני מסכים על-זה בשום אופן, ואין לנו לחדש דברים כי-אם לילך בדרך הישרה שהניחו לנו רבותינו הק' זצוקללה"ה...".

[וראה גם בח"ד עמ' רכ"ו שמסביר בעיות נוספות במכונה. וב"רשימות דברים" (ח"ב עמ' צ"ה) מספר שהורה בפועל לאחד הרבנים שאסור לאוכלן]

כ"ק אדמו"ר הריי"ץ:

כותב (אג"ק ח"א עמ' שפ"ח):
"על דבר המצות מאשינאווע... בכללות עניין מצה זו אין אני חפץ לדבר והוא כבר ידוע לכל... הוודאי ישנה במדינתם שמורה מהודרה... אפיה בתנור כנהוג אצלנו ונאפות בידיים... כי האפשר הדבר אשר לא יהיה מצת שמורה כחק"?

כ"ק אד"ש מה"מ:

מביא (אג"ק חי"א עמ' רח"צ) "מעשה רב" של כ"ק אדמו"ר הרש"ב שבשעת הדחק, בסמיכות ובמהלך מלחמת העולם הראשונה, כשרבו הפליטים ברוסיא ולא היה שייך להכין ציציות עבודת יד ומצות עבודת יד לכולם, הרי בנוגע לציציות הורה בפועל להכין ציציות מכונה (למרות שבאופן כללי התנגד לכך בחריפות, כי חסר בהן ה"לשמה" וגם זה בתנאי שתחילת העבודה נעשתה ע"י אדם), אך לגבי המצות מביא הרבי את המקורות השוללים זאת מכל וכל.

פולמוס נרחב בעניין ניתן לעיין בקובץ הבא: "מחמצת מהי" - מצות מכונה בזמננו - הרב אייזנברג:

http://www.chabadonweb.com/files/54/kvatzim/machametzet.pdf
חזור למעלה
מקורב טרי
אורח

הודעהנשלח: ד' 04 02, 2008 12:31 pm    
כותרת הודעה:
בתי חב"ד מחלקים מצות מכונה???
תגובה עם ציטוט

האם נכונה השמועה ששמעתי שבתי חב"ד מסויימים מחלקים/מוכרים מצות מכונה למקורבים? מי יודע?
חזור למעלה
ש.א.
אורח

הודעהנשלח: ו' 04 04, 2008 10:41 am    
כותרת הודעה:
כפי ששמעתי מפי"ק כ"ק אד"ש
תגובה עם ציטוט

זכורני לפני שנים שאלתי את כ"ק אד"ש על הענין, למיטב זכרוני הוא אמר על זה שמצה צריכה להיות עגולה דווקא, "עוגות מצות", אני ניסיתי "להגן" על מצות מכונה אבל היה משתמע שזה ממש לא בסדר. כמו כן הוא ציין על בעיות רבות שיש - קושי בניקוי המכונה ועוד.

כמו כן, ידוע לי על שליח שבזמנו שאל על מה להקפיד ובמה אפשר להקל בסדר הציבורי שלו וכמדומני שכ"ק אד"ש השיב שבעיקר להקפיד על מצות עגולות עבודת יד, למרות שזה מאוד ייקר את כל העסק.
חזור למעלה
א.ק.
אורח

הודעהנשלח: ב' 04 07, 2008 6:34 pm    
כותרת הודעה:
לגבי חלוקה
תגובה עם ציטוט

לכאורה יש הבדל אם מדובר במקורבים סתם ובסדרים למקורבים וכיו"ב שאז אין שום היתר לחלק מצות מכונה לבין חלוקה לנזקקים של 'קמחא דפסחא' שאז בוודאי שאפשר לחלק מצות מכונה בהכשר המתאים ולא להרעיב את המסכנים בשביל ההידורים שלנו
חזור למעלה
ZUSHA
אורח

הודעהנשלח: ג' 04 08, 2008 1:04 pm    
כותרת הודעה:
צדקה אמיתית
תגובה עם ציטוט

לכן בצא"ח חילקו לפני מס' שנים (כאשר פרץ דוח העוני לתודעת הציבור) מזון תינוקות חלב עכו"ם כי אם הילדים עניים יש אפשרות לתת להם גם איסור גמור וכל זה באישור הרב י"י
חזור למעלה
תמים,ש.ב. נ.
אורח

הודעהנשלח: ג' 04 08, 2008 10:16 pm    
כותרת הודעה:
זה עניין מהותי
תגובה עם ציטוט

שמעתי מהמשפיע הרב חיים ניסילביץ, שהוא הי' מביא לסדר ציבורי שהוא מארגן מצות מכונה, אלא שלפני שנים מספר הוא החליט להתחזק ולהביא מצות יד אע"פ שאולי זה ימנע מאנשים להנות ולהגיע מכיוון שזה גם עניין של כשר ולא כשר, וגם שעד שיש לך הזדמנות להכניס בהם אמונה (הרי במצות מכונה אין את העניין של "מיכלא דמהימנותא") אתה לא תכניס בהם את זה?! ולגבי הכסף ממתי בחב"ד מקמצנים בגלל כסף על כשרות מינימלית.
חזור למעלה
מ'
אורח

הודעהנשלח: ה' 04 10, 2008 2:00 am    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

שמעתי שבזמן המלחמה הרבי הרי"ץ דאג שישלחו מצות לפליטים וזה היה מצות מכונה
חזור למעלה
עזריאל
אורח

הודעהנשלח: ה' 04 10, 2008 8:41 pm    
כותרת הודעה:
Re: כפי ששמעתי מפי"ק כ"ק אד"ש
תגובה עם ציטוט

ש.א. כתב:
זכורני לפני שנים שאלתי את כ"ק אד"ש על הענין, למיטב זכרוני הוא אמר על זה שמצה צריכה להיות עגולה דווקא, "עוגות מצות", אני ניסיתי "להגן" על מצות מכונה אבל היה משתמע שזה ממש לא בסדר. כמו כן הוא ציין על בעיות רבות שיש - קושי בניקוי המכונה ועוד.

כמו כן, ידוע לי על שליח שבזמנו שאל על מה להקפיד ובמה אפשר להקל בסדר הציבורי שלו וכמדומני שכ"ק אד"ש השיב שבעיקר להקפיד על מצות עגולות עבודת יד, למרות שזה מאוד ייקר את כל העסק.
אולי יואיל כבודו להזדהות?
אם אתה אומר שאתה שאלת את הרבי, אז היה ראוי ביותר שתזדהה בשמך, אחרת זה חשוד בעיני כסתם קשקוש, במחילה.
חזור למעלה
אורח99
אורח

הודעהנשלח: א' 04 13, 2008 2:08 pm    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

עזריאל כתב:
ש.א. כתב:

אולי יואיל כבודו להזדהות?
אם אתה אומר שאתה שאלת את הרבי, אז היה ראוי ביותר שתזדהה בשמך, אחרת זה חשוד בעיני כסתם קשקוש, במחילה.

למה מה שהוא אומר נראה לך קשקוש במחילה? זה לא סביר שמישהו שואל (או שאל) את הרבי דברים? מה שהוא אומר נראה לך לא רציני? סתם מסקרן אותי לדעת לפי מה אתה קובע.
חזור למעלה
עזריאל
אורח

הודעהנשלח: א' 04 13, 2008 8:19 pm    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

אורח99 כתב:
למה מה שהוא אומר נראה לך קשקוש במחילה? זה לא סביר שמישהו שואל (או שאל) את הרבי דברים? מה שהוא אומר נראה לך לא רציני? סתם מסקרן אותי לדעת לפי מה אתה קובע.
סביר בהחלט שאדם שאל ושואל את הרבי דברים. אבל כשמוסרים דבר-הלכה אי אפשר למסור אותו באופן ד"...רעהו בסתר". הלכה צריך למסור "דבר בשם אומרו", ולפענ"ד גם בשם השומע, בפרט שלעיתים בהבדלי מילה אחת וכדומה משתנה הענין לחלוטין.
חזור למעלה
770
אורח

הודעהנשלח: ג' 04 22, 2008 4:59 pm    
כותרת הודעה:
עוד בעניין
תגובה עם ציטוט

סיפר לי א' מאנ"ש שעבד כמשגיח מטעם רבנות ומטעם של בד"ץ העדה החרדית: שיטת ניקוי המכונה היא שכל ח"י דקות מנקים את המכונה ע"י צינור קיטור או משהוא כזה. בבד"ץ יש כ-10 משגיכים כאלו ואילו ברבנות רק אחד ומה שהוא מספיק לנקות-מספיק.
כך שאם כבר לקנות מצות מכונה יש הבדל גדול בין ההכשרים.
חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> הערות התמימים ואנ''ש כל הזמנים הם שעון ארץ הקודש (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור אל:  
אתה יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
אתה יכול להעלות קבצים בפורום זה
אתה יכול להוריד קבצים בפורום זה